fortna uvádí bytové semináře

Když před lety za totality nebylo možné svobodně tvořit, vzdělávat se a scházet, zrodily se bytové semináře. Z nutnosti a nesvobody vytvořili lidé silou ducha něco jedinečného. Aniž bychom se chtěli srovnávat s těmi, kdo před lety bytové semináře s velkým rizikem vedli a účastnili se jich, ocitli jsme se dnes v situaci, kdy je to pravé místo pro seminář opět doma - v bytě. Omezeni jsme tentokrát jen nemožností se setkat fyzicky. Vzdělávat se a tvořit ale můžeme a témata můžeme zdvihat bez překážek. Třeba se z toho omezení zrodí i tentokrát něco, co by jinak nevzniklo.

lida%20a%20petr_edited.jpg

Ludmila Bartůšková, Petr Glogar

6. 5. - 27. 5. | 4x středa 15:30 - 17:00

společně vědomě zastavit a uvědomit si, kde jsme, vnímat, co se rodí v našem životě nového

DSC06742_edited.jpg

Tomáš Kučera

sobota 16.5. - offline na Fortně (změna)

období mezi starými mistry a moderními avantgardisty - seminář o výtvarném umění a nejen o něm

Přihlásit se
arrow&v
 

Na počátku

vnímat, co se rodí v našem životě nového

6. - 27.5. | středa 15:30 - 17:00 (přihlašování ukončeno)

(kurz aktuálně běží také od 24.4. - pátky 20:00-21:30 - tento termín je již obsazen)

Život je možné vnímat jako sled počátků a konců, rození a umírání. Každý den je novým začátkem. Něco odchází, aby mohlo přijít něco nového. Vždy cosi ztrácíme a nové nalézáme. V současné coronavirové době si tento kontrast uvědomujeme intenzivněji než dříve. Můžeme se společně vědomě zastavit a uvědomit si, kde jsme, vnímat, co se rodí v našem životě nového a jak o tento nový život pečovat.

Zveme Vás na cyklus 4 seminářů, kde se budeme virtuálně setkávat v uzavřené skupině cca 20 účastníků. Přihlásit se mohou jednotlivci i páry. Čekají nás témata, která pro vás lektoři připraví na každý večer. Společně o nich budeme hovořit a sdílet je ve skupině. Platí jednoduché pravidlo, jeden hovoří a ostatní naslouchají. Budeme pečovat o to, aby se na každého se dostalo. Jednotlivá setkání budou provázána "úkolem na doma". 

Seminář probíhá online přes aplikaci zoom, odkaz na připojení zašleme přihlášeným účastníkům. Budete potřebovat mikrofon, hodí se webkamera.

Cena: 500 Kč

Platí se po prvním "ochutnávkovém" večeru. Je možné se po něm rozhodnout, zda seminář  je to, co právě potřebujete či ne. Pro ty, kdo si to v současné situaci nemohou dovolit, můžeme nabídnout několik míst na semináři zdarma - nebojte se při přihlášení požádat.

Umělecká díla vstupují do našich životů

Období mezi starými mistry a moderními avantgardisty

Jednodenní setkání o umění a nejen o něm... 

sobota 16. 5. 9-17 hodin - Fortna (Hradčanské nám. 3)

Lektor: Tomáš Kučera

Kde jsou kořeny, z nichž ve dvacátém století vyrostlo moderní umění? Mezi starými mistry a avantgardou leží více než sto let. Sto let revolucí, změn, zvratů. A právě tyto změny nás budou zajímat.

Jsou to mimochodem obdobné procesy, jaké můžeme pozorovat i v našich současných životech, v našem vlastním vývoji. Od chaosu a lehkovážnosti přecházíme k řádu, stanovujeme si pravidla. Proti těm se později začínáme bouřit a chceme překračovat konvence. Cílem ovšem není permanentní revolta, je to cesta vedoucí k hledání autenticity a zralého realismu života. A dokonce i schopnosti relativismu, přijetí různosti, protikladů…

Stejný vývoj uvidíme během sobotního semináře, kde se seznámíme s některými francouzskými malíři klasicismu, romantismu, realismu a impresionismu – budeme je moci porovnávat a sledovat proměny uměleckého výrazu v době překotných společenských změn. A může nám to být prostředkem k pohledu na dnešní dobu a náš vlastní život.

Obrazy a kulturními souvislostmi nás provede Tomáš Kučera - učitel dějin výtvarného umění a výtvarné výchovy, pořadatel zájezdů, přednášek pro veřejnost a příležitostný výtvarník. Sekundovat mu bude Petr Glogar, jako ten, kdo bude nabízet otázky a podněty ke společné diskuzi.

Proto také je seminář projektován pro skupinu cca 20 účastníků, kteří budou ochotni nejen naslouchat, ale připojit se se svými názory, prožitky a pocity, abychom se mohli navzájem obohacovat.

Cena: 500 Kč

Využíváme uvolňování pravidel a tento seminář neuskutečníme jako online bytový, ale jako offline klášterní a při skutečném setkání - srdečně vás na něj zveme na Fortnu v sobotu 16. 5. 

 
 

fortna | Hradčanské nám. 3/184 | 118 00 Praha 1
Klášter Hradčany Řádu bosých karmelitánů

tel. 603 428 601 | IČ 08814406 | účet 123-1202380237/0100 

© fortna 2020